O kolorach w druku
RGB
RGB jest to przestrzeń barw, której skrót wziął się od pierwszych liter angielskich nazw kolorów Red, Green oraz Blue. Dlaczego właśnie te kolory? Tylko one zmieszane we właściwych proporcjach pozwalają uzyskać każdy inny kolor, a w przypadku ich maksymalnego natężenia - biel.
Nasuwa się pytanie, dlaczego akurat 3 kolory i czemu właśnie te mogą wytworzyć pozostałe barwy? Odpowiedź znajdziemy w budowie ludzkiego oka. Jego światłoczułe receptory odbierają fale, które mózg odczytuje jako jeden z kolorów podstawowych (czerwony, niebieski lub zielony). Ludzkie oko posiada 3 rodzaje receptorów, każdy z nich odpowiada za widzenie jednej z wyżej wymienionych barw. W wyniku braku lub uszkodzenia któregoś rodzaju fotoreceptora, pojawia się problem z odróżnieniem barw, np. w przypadku daltonizmu następuje myleniu koloru czerwonego z zielonym. Wiemy już w jaki sposób widzimy kolory podstawowe, ale co z pozostałymi barwami? Jeżeli fale aktywują więcej niż 1 rodzaj receptorów, mózg „miesza” kolory i widzimy wtedy różne barwy, np. fale aktywujące receptory niebieskie i czerwone mózg odczyta jako barwę zbliżoną do różów czy fioletów.
Z trybem RGB spotykamy się korzystając ze smartfonów, laptopów czy tabletów. To właśnie w trybie RGB wyświetlane są kolory we wspomnianych urządzeniach przez maleńkie, różnokolorowe diody. Jedyny wyjątek stanowi kolor czarny, którego nie da się uzyskać na drodze łączenia ze sobą innych barw.
Należy pamiętać, że zdjęcia, które są przenoszone z pamięci aparatu fotograficznego na komputer to pliki RGB i jako takie nie nadają się do profesjonalnego wydruku. Dopiero zmiana na format CMYK umożliwia ich drukowanie w wysokiej jakości.
Więcej ciekawostek o tym jak działa ludzkie oko znajdziesz na stronie TED.
CMYK
Skrót CMYK możemy zdefiniować jako cztery podstawowe kolory farb drukarskich. Nazwa wzięła się od pierwszych liter kolorów tworzących paletę CMYK Cyan (cyjan), Magenta (magenta), Yellow (żołty) oraz Keycolor (kolor kluczowy), czyli w tym przypadku czerń. Z połączenia cyjanu, magenty i żółtego powstanie kolor czarny, dlaczego więc dodano jeszcze dodatkowo czerń? Okazało się bowiem, że z połączenia tych trzech barw, wbrew teorii, nie powstanie idealna czerń, lecz ciemny, brunatny kolor. Dodatkowym aspektem są względy ekonomiczne. Drukując czerń z 3 innych kolorów stracimy po prostu dużo więcej produktu.
Drukowanie w trybie CMYK polega na nanoszeniu farby na papier lub inny materiał za pomocą małych punkcików, wysyconych określoną barwą w 100 procentach. Mogą one mieć różną wielkość oraz zagęszczenie. Finalnie uzyskuje się doskonałej jakości wydruk, idealnie odwzorowujący kolory.
Pantone
Pantone to paleta kolorów całkowicie jednorodnych, które są przygotowywane wcześniej i nie powstają w wyniku mieszania farb drukarskich przy nanoszeniu druku na powierzchnię jak to się dzieje w przypadku skali CMYK.
Drukując w Pantone otrzymamy zawsze ten sam wydruk bez względu jaka drukarnia go drukuje. Jednym słowem jest to kolor idealny, zawsze ten sam, co pozwala zachować spójność np. reklamowych materiałów korporacyjnych.